Jak uniknąć marnowania zasobów podczas budowy? - Develogic
2293
post-template-default,single,single-post,postid-2293,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,cookies-not-set
 

Jak uniknąć marnowania zasobów podczas budowy?

Jak uniknąć marnowania zasobów podczas budowy?

Ceny materiałów budowlanych rosną w szybkim tempie, co z kolei przekłada się na wyższy koszt inwestycji. Niezwykle ważne jest więc wdrożenie skutecznych działań, które pozwolą ograniczyć marnowanie zasobów. Wpłynie to korzystnie nie tylko na obniżenie kosztów, ale także funkcjonowanie całej firmy budowlanej – pomoże zarządzać nią w efektywniejszy sposób.

Najczęstsze przyczyny marnowania zasobów na placu budowy

Marnowanie zasobów na placu budowy to problem, z którym boryka się większość firm działających w branży budowlanej. Warto przyjrzeć się nieco bliżej najczęściej występującym przyczynom takiego zjawiska, aby skutecznie je wyeliminować.

Brak planu działania

Brak przygotowanego harmonogramu prac to jeden z najczęstszych problemów, które dotyczą firm rozpoczynających swoją działalność w branży. Jeśli poszczególne etapy inwestycji są realizowane bez konkretnego planu, może to spowodować ogromne straty. Jest to tzw. nadprodukcja w budownictwie.

O tym zjawisku można mówić, gdy czynności wykonywane na placu budowy są prowadzone bez dokładnie ustalonego terminu ich ukończenia lub z dużym wyprzedzeniem przed kolejnymi etapami. W efekcie dochodzi do przestojów związanych np. z oczekiwaniem na przyjazd odpowiednich maszyn, a to generuje dodatkowe koszty i powoduje niszczenie zgromadzonych materiałów budowlanych. Warto więc zadbać o przygotowanie dokładnego planu poszczególnych etapów inwestycji z uwzględnieniem harmonogramu dostaw, pracy urządzeń, a także ich obowiązkowych przeglądów technicznych.

Nadmierne gromadzenie zapasów

To kolejny poważny problem generujący dodatkowe koszty, których można uniknąć. Wiele firm zaopatruje się wcześniej w niezbędne materiały budowlane. Bardzo często są to jednak zasoby, które nie są potrzebne na konkretnym etapie prac. W efekcie przechowuje się je na placu budowy, co powoduje ich degradację. Dotyczy to głównie materiałów wykorzystywanych do prac wykończeniowych wewnątrz budynków.

Zapasy zgromadzone na placu budowy mogą także zostać przez przypadek uszkodzone, przez co nie będą nadawały się do użytku. To właśnie dlatego tak ważna jest ścisła współpraca z dostawcami i planowanie dostaw. Jeśli zadbasz o to, aby niezbędne materiały dotarły na miejsce wtedy, gdy będą potrzebne, ograniczysz koszty, a także unikniesz niepotrzebnego stresu.

Jak efektywnie zarządzać placem budowy?

Efektywne zarządzanie placem budowy nie tylko ogranicza marnowanie zasobów, ale tym samym zmniejsza koszty. Pozwala również skrócić czas potrzebny na realizację inwestycji, a także podnosi wydajność pracowników. Są to korzyści, które sprawiają, że warto się zastanowić, jaka metoda zarządzania budową będzie najlepszym rozwiązaniem.

Najbardziej polecanym wyborem jest wdrożenie w firmie budowlanej lub deweloperskiej nowoczesnego oprogramowania, które usprawni pracę i zmniejszy ryzyko marnowania zasobów. Najważniejsze funkcjonalności tego rodzaju aplikacji to przede wszystkim:

  • planowanie i kontrolowanie budżetu,
  • zarządzanie współpracą z dostawcami,
  • planowanie poszczególnych etapów inwestycji,
  • zarządzanie poszczególnymi działami firmy.

Takie oprogramowania stanowią doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy deweloperskiej oraz budowlanej, bez względu na jej wielkość. Dzięki nim można zgromadzić w jednym miejscu całą dokumentację i swobodnie ją przeglądać.

Najważniejszą zaletą jest jednak możliwość dokładnego planowania prac na budowie, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka marnowania zasobów. Taki program pomoże także zarządzać całą firmą. Dzięki przejrzystym raportom będziesz mieć wgląd w najważniejsze informacje dotyczące jej funkcjonowania.

Jak wybrać oprogramowanie do zarządzania placem budowy?

Jeśli chcesz usprawnić pracę swojej firmy działającej w branży budowlanej, to musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oprogramowania. Sprawdź przede wszystkim, czy wybrana przez Ciebie aplikacja umożliwia:

  • przygotowanie harmonogramu rzeczowo-finansowego,
  • kontraktowanie i zarządzanie umowami z podwykonawcami,
  • zarządzanie dokumentacją poszczególnych inwestycji,
  • kontrolowanie serwisu gwarancyjnego.

Dobre oprogramowanie, które ułatwi Ci codzienne wykonywanie obowiązków, powinno także dawać dostęp do kokpitu menadżerskiego. Jest to funkcjonalność, która pozwala na wygodne przeglądanie bieżących raportów. Dzięki niej możesz szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości i je zniwelować. Kokpit daje wgląd do wszystkich najważniejszych informacji dotyczących realizowanych przez Ciebie inwestycji.

Efektywne zarządzanie firmą deweloperską czy budowlaną bez nowoczesnego oprogramowania jest obecnie praktycznie niemożliwe. Nieustannie rosnące koszty materiałów budowlanych wymagają stosowania skutecznych metod, które pozwolą ograniczyć ich marnowanie. Pamiętaj, że sprawne zarządzanie biznesem przekłada się na zadowolenie pracowników i ich wydajniejszą pracę. To z kolei z pewnością docenią Twoi klienci.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.