Użycie ERP w prowadzeniu budowy – zalety i wady - Develogic
2352
post-template-default,single,single-post,postid-2352,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,cookies-not-set
 

Użycie ERP w prowadzeniu budowy – zalety i wady

ERP dla budownictwa

Użycie ERP w prowadzeniu budowy – zalety i wady

Programy ERP, czyli systemy wspierające zarządzanie różnymi obszarami działalności firmy, mogą być niezwykle przydatne w branży budowlanej. Pomagają zoptymalizować wydatki, przepływ informacji, składanie zamówień czy zatrudnianie pracowników. Czy ich wykorzystywanie to zawsze dobry pomysł? Sprawdź, jak działają ERP dla budownictwa i co trzeba o nich wiedzieć.

System ERP – co to jest?

Systemy ERP to oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami biznesowymi niezbędnymi do prowadzenia firmy. Mogą wspierać takie obszary jak:

  • finanse HR,
  • produkcja,
  • łańcuchy dostaw,
  • usługi,
  • zakupy.

Program ERP dla budownictwa może być wyspecjalizowany i wspierać konkretną dziedzinę, tak jak Oprogramowanie dla firm budowlanych – Planowanie budowy, lub umożliwiać zarządzanie wieloma sferami równocześnie. Wybór programu powinien być uzależniony od potrzeb panujących w danej firmie, a także tego, jakie narzędzia są aktualnie wykorzystywane.

Na najwyższym poziomie system ERP, na przykład Ogólne zarządzanie firmą od Develogic, pomaga efektywnie zarządzać wszystkimi procesami w zintegrowanym systemie.

Obecnie ERP dla budownictwa jest jednak czymś więcej niż po prostu programami komputerowymi do zbierania i przetwarzania danych. Coraz częściej wykorzystują one najnowsze zdobycze technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe Mogą być także dostępne w chmurze.

Wszystko po to, aby zapewnić automatyzację i większą efektywność, a w konsekwencji przekładać się na lepsze i wydajniejsze zarządzanie całą firmą.

ERP dla budownictwa – do czego służy?

Systemy ERP dla budownictwa, takie jak program Realizacja i rozliczenia, Kokpit menadżerski czy Zarządzanie budową, służą przede wszystkim do tego, aby:

  • lepiej zarządzać terminami,
  • dbać o rentowność projektu na każdym etapie,
  • zoptymalizować wykorzystanie zasobów,
  • lepiej zarządzać okresowymi celami dotyczącymi przychodu i szansami rozwoju.

Program ERP zaprojektowany z myślą o firmie budowlanej (np. Kokpit menadżerski) pozwala na bieżący monitoring zleceń oraz sprawną i dokładną analizę prowadzenia poszczególnych prac, które są rozłożone w czasie i wykonywane na wielu budowach jednocześnie.

Jeśli w grę wchodzi wiele zleceń prowadzonych równolegle, trzeba zadbać o efektywny nadzór i sprawnie zarządzanie każdym z nich. To właśnie ułatwia dobrze dobrany program ERP.

Jakie zalety daje wdrożenie systemu ERP?

Program ERP dla budownictwa w ogólnym rozumieniu pozwala na lepsze sterowanie wszystkimi obszarami działania firmy. Wdrożenie takiego systemu umożliwia:

  • zarządzanie harmonogramem zleceń, dzięki czemu ma się pewność, ile można ich przyjąć i w jakim terminie zostaną ukończone,
  • tworzenia zaawansowanych planów wraz z przypisaniem do nich zasobów, co pozwala na lepsze zarządzanie materiałami i ich transportowaniem,
  • powiązanie kosztorysu z harmonogramem, które daje większą kontrolę nad kosztami i wydatkami,
  • sprawniejsze rozliczanie pracowników z poszczególnych robót,
  • lepsze zarządzanie kadrami i płacami, które oszczędza czas i gwarantuje, że sprawy formalne są pod kontrolą, sprawniejsze zarządzanie parkiem maszynowym, na przykład zakupami nowych urządzeń, serwisowaniem, usuwaniem awarii oraz przydzielaniem dostępu pracownikom do poszczególnych maszyn.

System ERP w firmie budowlanej może być bardzo korzystnym usprawnieniem, które przyczyni się do lepszego, czyli oszczędniejszego i bardziej opłacalnego zarządzania poszczególnymi obszarami działalności przedsiębiorstwa. Aby tak było, ERP dla budownictwa musi zostać odpowiednio dobrany i umiejętnie wdrożony.

Warto podkreślić, że korzyści z wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie to nie tylko ogólne ułatwienie codziennej pracy, ale wymierne zyski, które można zobaczyć w comiesięcznym zestawieniu kosztów i przychodów. Czy ERP dla budownictwa ma wady? Przyjrzyj się, co może stanowić przeszkodę w jego stosowaniu.

Czy system ERP dla budownictwa może mieć wady?

System ERP to rozwiązanie, które może przynieść każdej firmie wiele korzyści. Jednak warunkiem, który trzeba spełnić, by rzeczywiście zyskać, musi być odpowiednie dobranie programu do konkretnych potrzeb. W przeciwnym razie ERP może wywołać straty. Są one związane między innymi z koniecznością poświęcenia czasu na wdrożenie narzędzia, które nie będzie używane lub jego potencjał nie będzie w pełni wykorzystywany.

Do wad programu ERP można w takiej sytuacji zaliczyć także:

  • stosunkowo wysoki koszt zakupu (który się nie zwróci, jeśli firma nie skorzysta z funkcjonalności systemu),
  • skomplikowane wdrożenie – źle dobrane oprogramowanie może okazać się zbyt czasochłonne w aplikacji, a jego używanie może stanowić trudność dla pracowników,
  • złożoność projektu – również jest związana z wdrożeniem systemu, szczególnie jeśli firma potrzebuje narzędzia, które będzie bardzo wyspecjalizowane i musi zostać zmodyfikowane do jej wytycznych.

Z tego wynika, że system ERP jest polecanym rozwiązaniem, które może przynieść wymierne zyski. Bardzo duże znaczenie ma jednak sposób wdrożenia czy rodzaj programu. Ważne jest także to, czy dostawca zapewnia kompleksową opiekę podczas aplikacji narzędzia oraz później, na przykład w razie konieczności jego aktualizacji czy modyfikacji do zmieniających się potrzeb.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.