Technologia przyszłości – użycie dronów na budowie - Develogic
2325
post-template-default,single,single-post,postid-2325,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1400,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,cookies-not-set
 

Technologia przyszłości – użycie dronów na budowie

użycie drona na budowie

Technologia przyszłości – użycie dronów na budowie

Rosnący szum wokół dronów trwa nieprzerwanie od lat. Dla konsumentów prywatnych atrakcyjne są tanie urządzenia, które mieszczą się w każdym plecaku i mogą być sterowane pilotem (jak np. zabawkowy helikopter). Zwiększone zainteresowanie ze strony firm – przede wszystkim budowlanych – można przypisać postępowi w oprogramowaniu i danych. Czy warto wykorzystywać taką technologię przyszłości na budowie? Sprawdź!

Drony w budownictwie – przegląd prosto z powietrza

Pomimo postępu, cyfryzację budownictwa wciąż można kontynuować. Wiele informacji jest nadal dostępnych w formie drukowanej – pomiary wykonywane są klasycznymi metodami, dokumentacja budowlana prowadzona jest na papierze, nadzór budowlany i kontrole przeprowadzane są osobiście na miejscu. A co by było, gdybyś mógł w dowolnym momencie obejrzeć cały plac budowy na swoim komputerze, zbierać dane o postępie budowy w czasie rzeczywistym, automatycznie je digitalizować i natychmiast udostępniać? Właśnie to umożliwiają nowoczesne technologie dronowe.

Drony to latające roboty o specjalnych właściwościach. Ich użyteczność na pierwszy rzut oka może budzić wątpliwości, jednak wysoki poziom przyjazności dla użytkownika jest osiągany dzięki sterowanym programowo planom lotu, w połączeniu z dużą zwrotnością, niską wagą i wbudowanym systemem czujników uderzenia. Z tego powodu obszary ich zastosowań są różne i wykazują duży potencjał innowacyjnych zastosowań w budownictwie.

Użycie dronów w budowie – typowe obszary zastosowań

Podstawowe zastosowania dronów na budowie obejmują:

  • inspekcje turbin wiatrowych,
  • oceny poszycia dachów, systemów solarnych, wałów przeciwpowodziowych i innych instalacji,
  • pomiary terenowe,
  • ocenę stanu kubatury budynku (np. lokalizowanie mostków termicznych),
  • transport towarów i narzędzi.

W rezultacie dzięki dronom zamówienia, które wcześniej wymagały dużego nakładu pracy, są przetwarzane szybciej przy niższych kosztach – pozwalają na lepszą i bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących postępu dalszych prac.

Drony w budownictwie i sposoby ich wykorzystywania

Istnieją różne sposoby wykorzystania dronów w sektorze budowlanym. Zasadniczo w najprostszym wykorzystaniu taki obiekt służy na budowie jako latająca kamera, która dostarcza szczegółowy materiał do dokumentacji procesu budowlanego. Zebrany materiał można następnie wprowadzić na przykład do odpowiedniego oprogramowania dla deweloperów do tworzenia dokumentacji budowlanej.

Do czego jeszcze może służyć użycie dronów na budowie?

  • Inspekcja konstrukcji budynków – oszczędzają czas i pozwalają na stosunkowo niedrogie przeglądy trudno dostępnych miejsc. Wcześniej ich przeprowadzenie wymagało użycia rusztowań, lin, platform podnoszących i specjalnie przeszkolonego personelu.
  • Wizualizacja placu budowy – zdjęcia lotnicze, ujęcia panoramiczne czy filmy HD umożliwiają nie tylko uzyskanie wglądu osobom bezpośrednio zaangażowanym w proces budowlany. Używane jako materiał marketingowy, dają również klientom i innym zainteresowanym nowe perspektywy.
  • Utrzymanie bezpieczeństwa na budowie – dzięki dronom potencjalne zagrożenia są często wykrywane znacznie szybciej niż podczas tradycyjnej inspekcji. Poruszające się pojazdy, maszyny, dźwigi czy aktywne obszary wykopalisk są wykrywane w czasie rzeczywistym, a pracownicy ochrony mogą natychmiast reagować na zagrożenia.
  • Wykonywanie pomiarów – zdjęcia lotnicze, mapowanie terenu, pomiary objętości mas ziemnych, a to wszystko zrobione szybko i dokładnie dzięki dronom. Takie urządzenie potrzebuje zwykle ok. 5 minut na zbadanie obszaru 2–3 hektarów, z dokładnością punktową 2–3 centymetrów na wysokości lotu 100–120 metrów nad ziemią.

Ponadto drony sprawdzają się przy monitorowaniu postępów budowy, a w przypadku bardziej zaawansowanych maszyn. Pozwalają nawet transportować komponenty (np. liny do mostów) lub narzędzia.

Zewnętrzne usługi czy indywidualny zakup drona – co wybrać?

To, czy opłaca się inwestować w latające roboty u siebie, czy korzystać z nich u zewnętrznych partnerów, zależy od różnych aspektów. Działanie wewnętrzne pozwala obniżyć koszty w długoterminowej perspektywie i daje możliwość skorzystania z urządzenia w razie potrzeby. Jednak trzeba liczyć się z tym, że użycie dronów na budowie wymaga odpowiedniego przeszkolenia i na pewno do niektórych zadań (np. geodezyjnych) potrzebna jest specjalistyczna wiedza.

Korzystanie z zewnętrznych usług to na pewno niższe koszty początkowe oraz zniesienie odpowiedzialności za urządzenia na operatora. Trzeba jednak uwzględnić wyższe koszty długoterminowe przy częstym używaniu dronów na budowie oraz czasami utrudnioną dostępność do usługi w określonym czasie.

Drony – technologia przyszłości w inwestycjach deweloperskich

Dzięki zebranym danym statystycznym i wizualnym drony oferują ogromny potencjał w cyfryzacji branży budowlanej. Przy niewielkiej inwestycji czasu i pieniędzy technologia ta generuje obszerne dane w czasie rzeczywistym i upraszcza zadania oraz procesy, które w innym przypadku zajęłyby kilka dni, a nawet tygodni. Ponadto możliwość zintegrowania pobranych przez drony danych z oprogramowaniem deweloperskim, wspiera generalnych wykonawców i podwykonawców w zarządzaniu firmą.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wykorzystaniu dronów w zdalnym kontrolowaniu procesów budowy, skontaktuj się z nami.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.