23 Lip Czerwone flagi inwestycji – jak sprawdzić zawczasu, czy dana inwestycja przestaje być rentowna?
Rentowność jest ważnym miernikiem oceny przedsiębiorstw w trakcie ich działalności. Wskazuje związek między zyskiem a kapitałem. Na przykład inwestycja deweloperska, która przestanie być rentowna, nie będzie w stanie przynieść zwrotu zainwestowanych środków. Dowiedz się, na co uważać i co wziąć pod uwagę, by sprawdzić rentowność danej lokaty kapitału.
Rentowność inwestycji – na czym to polega?
Rentowność jest ważnym wskaźnikiem (zwykle podawanym w procentach). Porównuje zysk osiągnięty przez firmę do zaangażowanego kapitału. W praktyce rentowność jest ważnym wskaźnikiem przy mierzeniu i analizie sukcesu inwestycji. Jej kalkulacja jest niezbędna, zwłaszcza jeśli zysk jest generowany z różnych możliwości inwestycyjnych przy różnych inwestycjach kapitałowych.
Inwestycja a opłacalność – na co zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujesz się na daną inwestycję, warto wcześniej zwrócić uwagę na tzw. czerwone flagi, czyli identyfikacje ryzyka jej opłacalności. Uwzględnij w nich sytuacje, których należy unikać, by nie stracić pieniędzy.
Na zaprzestanie opłacalności inwestycji deweloperskiej mogą wpłynąć m.in.:
- niekorzystne szczegóły Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
- niepokojące wpisy w Księdze Wieczystej,
- piecza konserwatora zabytków nad istniejącym budynkiem,
- nieatrakcyjna lokalizacja nieruchomości,
- w przypadku starych budynków – słabe wyniki analizy konstrukcyjnej i fundamentów,
- zbyt wysokie koszty budowy, remontu lub przebudowy,
- małe zainteresowanie inwestycjami deweloperskimi w danym okresie lub miejscu,
- obecność działań konkurencji,
- niekorzystna finansowo analiza sprzedaży lub najmu.
Rentowność inwestycji – na jakie wskaźniki zwrócić uwagę w planie finansowym?
Po uwzględnieniu wszystkich ważnych zagrożeń, które mogą sprawić, że inwestycja przestanie być rentowna, w planie finansowym nie może zabraknąć szczegółowego rachunku zysków i strat. W kalkulacji rentowności warto skorzystać ze specjalistycznego narzędzia Develogic dla firm deweloperskich. Generowanie raportów i użytkowanie kokpitu menadżerskiego pozwoli na efektywne zarządzanie budżetem inwestycji.
W kalkulacji rentowności należy wziąć pod uwagę również następujące składowe planu finansowego:
- potencjalny dochód brutto (PDB) – określany na podstawie tego, że potencjał nieruchomości zostanie w pełni wykorzystany;
- efektywny dochód brutto (EDB) – różnica między potencjalnym dochodem brutto a stratami związanymi z utratą rentowności inwestycji;
- dochód operacyjny netto (DON) – różnica między efektywnym dochodem brutto a poziomem rynkowym wydatków operacyjnych.
Zyski a swoboda działania
Dla potencjalnego inwestora na rynku deweloperskim zwykle największe znaczenie ma dochód operacyjny DON. Zwrot netto ze sprzedaży (rentowność) dostarcza informacji o tym, ile zarobionych pieniędzy można zaksięgować jako zysk. Ten punkt kalkulacji rentowności jest bardzo ważny, ponieważ pozwala zawczasu sprawdzić opłacalność inwestycji. Możesz użyć tej kluczowej liczby również po to, aby stosunkowo łatwo określić, ile masz swobody w działaniu. Na przykład w zakresie obniżek cen lub jak ewentualnie zwiększone koszty wpłyną na Twój model biznesowy.
Opłacalność inwestycji – jak zadbać o dokładną analizę danych?
Rynek deweloperski jest stale narażony na wzloty i upadki. Zanim więc zaczniesz inwestować „za wszelką cenę”, zastanów się, czy Twoja firma pokryje wszystkie bieżące koszty, a także będzie generować zyski? Sprawdzisz to dzięki obliczeniu rentowności inwestycji. Wszystkie wyliczenia, które musisz uwzględnić w swoim planie finansowym, najlepiej gromadzić w jednym miejscu. Kontrolę nad tymi danymi ułatwia korzystanie z odpowiedniego dla deweloperów oprogramowania do zarządzania firmą. Najważniejsze kluczowe dane będziesz mieć zawsze pod ręką i dzięki nim łatwiej oszacujesz swój model biznesowy.
Pamiętaj, że zanim podejmiesz kolejny krok, dokładnie przeanalizuj rynek i weź pod uwagę wszelkie możliwe czerwone flagi inwestycji. W narzędziach Develogic dla branży deweloperskiej istnieje możliwość monitorowania wielu obszarów firmy przy pomocy zdefiniowanych wskaźników. Działanie od ogółu do szczegółu przynosi dokładną analizę zysków i strat. Jeśli chcesz skorzystać z innowacyjnego oprogramowania lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.
Sorry, the comment form is closed at this time.